Syndrom wypalenia zawodowego
Poznaj przyczyny, objawy oraz metody walki
z syndromem wypalenia zawodowego
Co to jest syndrom wypalenia zawodowego?
Syndrom wypalenia zawodowego może dotknąć każdego z nas, bez względu na obejmowane stanowisko, jednak szczególnie narażone są osoby doświadczające dużej presji oraz stresu w pracy. Wypalenie zawodowe jest reakcją naszego ciała właśnie na stres i przejawia się niechęcią do kontynuowania pracy, niezadowoleniem oraz utratą motywacji do dalszego rozwoju.
Objawy syndromu wypalenia zawodowego
1. Wyobcowanie w miejscu pracy
Osoby doświadczające syndromu wypalenia zawodowego postrzegają swoją pracę jako coraz bardziej stresującą i frustrującą. Mogą stać się niesympatyczne w stosunku do ludzi, z którymi pracują. Mogą również zdystansować się emocjonalnie od otoczenia i zacząć odczuwać odrętwienie z powodu przyjścia do pracy.
2. Objawy fizyczne
Przewlekły stres może prowadzić do objawów fizycznych, takich jak bóle głowy i brzucha lub problemy z jelitami.
3. Wyczerpanie emocjonalne
Syndrom wypalenia zawodowego powoduje, że ludzie czują się wyczerpani, niezdolni do radzenia sobie z problemami oraz zmęczeni. Często brakuje im energii i chęci aby wykonać swoją pracę.
4. Zmniejszona wydajność
Wypalenie zawodowe wpływa głównie na codzienne zadania w pracy. Osoby z wypaleniem mają negatywny stosunek do powierzonych im zadań, a także mają trudności z koncentracją i często brakuje im kreatywności.
Stres w pracy
Radzenie sobie ze stresem w samotności może być trudne, dlatego sprawdź szczegóły Kursu Zarządzania Stresem on line. Przeznaczony jest on dla osób cierpiących na zespół przewlekłego zmęczenia spowodowany zbyt szybkim tempem życia i nadmiarem pracy.